TASARIMCILAR

Gün

Gökhan Aksoy

Sardines

Tamer Aksüt

Uzakta Ama Bir Arada

Ahmet Alataş

Uzakta Ama Bir Arada

Furkan Avcı

Sınırsız

Melike Altınışık

Birlikte

Ramazan Avcı

Yol ve Alan

Hacer Ayrancıoğlu Yetiş

Seremoni

Kutlu İnanç Bal

Seremoni

Hakan Evkaya

Veda

Evren Başbuğ

Umut

Deniz Ceyhun Baykan

Umut

Murat Özdoğru

Deniz ve Karanın Dansı / Eşik

Saffet Kaya Bekiroğlu

Ege’nin Renkleri

Arda Beset

Şerit

Heves Beşeli

La Porte de Bou

Şebnem Buhara

La Porte de Bou

Gizem Gülsan

Akor

Seden Cinasal

Junkspace

M. Gökhan Çelikağ

Junkspace

Melis Varkal

Sixteensquares

Hasan Okan Çetin

Trans

Tülin Çetin

Stretching İstanbul

Renda Helin Çilalioğlu Çizer

Geoscapes

Alper Derinboğaz

İstila

Durmuş Dilekci

Zıtlık İçinde Uyum

Hüseyin Onur Dinmez

Kemeraltı

Deniz Dokgöz

Naturmort

Ali Eray

Naturmort

Pınar Gökbayrak

Naturmort

Burçin Yıldırım

Uzungöl

Sunay Erdem

Lantern

Kerem Erginoğlu

Satranç ve Bauhaus

Kurtul Erkmen

New York

Neşet Güne

Denge

Hilmi Güner

Ekümenopolis

Gamze Güven

Hazan Yaprakları

Yakup Hazan

Bir Duygunun Adını Vermek O Duyguyu Dile Getirmeye Yetmez

Arda Işık

İçinde Doğa

Aytek İtez

İçinde Doğa

Neşe İtez

“Ejderhaların Ejderhası”

Sanja Jurca Avcı

Gelgit

Nilay Karaköy

C-19

Deniz Ertek Karlıdağ

C-19

Onur Karlıdağ

Kuvukliya

Metin Kılıç

Kuvukliya

Dürrin Süer

Oyun

Jale Kulin

Aydınlık Bir An

Kesra Mansuri

Neta

Tarkan Oktay

Bir Gezginin Karantina Rehberi I S21

Onat Öktem

Bakış Açısı

Feza Ökten Koca

Geomorph

Kaan Öncüoğlu

Çerçeve

Sonat Özcivanoğlu

Kimlik

Onur Özkoç

Doğanın Kırılganlığı

Derya Ekim Öztepe

Doğanın Kırılganlığı

Ozan Öztepe

Kimliğin Yansıtıldığı Yeni Nesil Platform: Arka Plan

Ali Osman Öztürk

Breeze

Burak Pekoğlu

Metamorfoz

Salih Zeki Salalı

Metamorfoz

Doruk Salalı

Öz Oluşum

Yavuz Selim Sepin

Dirim

Seçkin Sezer Baydar

Ev’in Balkon Hali

Murat Şahin

Pitter Patter

Alexis Şanal

Yansımalar

Seçil Şavklı İgot

İz

Emre Şavural

İz

Fatih Yavuz

Doğa, Mavi ve Yeşil Bir Aşktır

Burcu Şenparlak

Mevki

Can Tamirci

Core

Berna Tanverdi

Yer ile Gök Arasındaki Mesafe

İrem Toner

Dönüşüm

İpek Toplu Bilgiç

Renklerle Sonsuzluğa...

Yelda Tuna

Değer

Dürrin Ulema

Geçit

Orhan Uludağ

Varoluş Zemininde Ortak Renk Olabilmek…

Mert Uslu

Öteki

Serdar Uslubaş

Kosmos

Semra Uygur

Kosmos

Deniz Uygur

Venedik’te Günbatımı

Görkem Volkan

Deep of the Colors

Noyan Umur Vural

Flaneur

Oğuz Yalım

Desert Rose

Begüm Yazgan

Desert Rose

Kerem Yazgan

İç İçe Hayatlar

Heval Zeliha Yüksel

Gün

Gökhan Aksoy

1978 yılında Ankara’da doğdu; 1995, 2000 yılları arasında Gazi Üniversitesi Mimarlık Bölümü ve ODTÜ Mimarlık Bölümü’ndeki lisans eğitiminin ardından 2003 yılında ODTÜ Mimarlık Fakültesi Yapı Bilimleri Bölümü’nde yüksek lisans derecesi aldı. Halen aynı üniversitede doktora çalışmalarına devam etmektedir. 2000 yılında başladığı profesyonel meslek yaşantısına, şu an kurucusu olduğu Gökhan Aksoy Mimarlık Ltd. Şti. ‘nde devam etmektedir. Serbest mimarlık faaliyetini sürdürdüğü bu süreç içinde ulusal mimarlık yarışmalarında birçok ödül kazanmıştır. Bunun yanı sıra Türk Serbest Mimarlar Derneği’nde 2007-2009 yılları arasında Yönetim Kurulu üyeliği yapmıştır. Serbest mimarlık faaliyetlerinin yanı sıra, çeşitli üniversitelerde, ders vermekte ve jüri üyeliği yapmaktadır.

Sardines

Tamer Aksüt

TAMER AKSÜT 1965’de İzmir’de doğdu. İstanbul Mimar Sinan Üniversitesi’nden 1987 yılında Lisans eğitimini tamamlayarak mezun oldu. İstanbul ve İzmir’deki profesyonel uygulamaları 30 yılı aşkın bir arka planı içermektedir.

1993’de ortaklık olarak Tekton Mimarlık Hizmetleri’ni kurdu. 2008’e kadar kendi atölyesi ile mimarlık, uygulama ve dekorasyon hizmetlerini sürdürdü. 2009’da mimari alanda yeni ve farklı işler üretmek üzere EKOADM – Ekolojik Yapılar Mimarlık’ı kurdu. Doğa öncelikli, insani ölçekte, geleneksel dokuda çalışmalar ana hedefi olmak üzere, inşaat ve taahhüt uygulamaları, konut ve ticari projeler ile iç mekan proje ve uygulamalarına devam etmektedir. Ayrıca ön imalatlı, taşınabilir modüler sistemler üretmekte ve projelendirmektedir. Zaman zaman özel üniversitelerde çağrılı olarak proje eğitimi vermektedir. Mimarlar Odası İzmir Şubesi ve İzmir Serbest Mimarlar Derneği üyesidir.2017- 2019 döneminde İSMD Başkan Yardımcılığı görevini sürdürmektedir. Kısa yazılar yazmakta, suluboya ve organik boyalar ile desen çalışmaları yapmaktadır.

Uzakta Ama Bir Arada

Ahmet Alataş

1969 yılında Ankara’da doğan Ahmet Alataş, 1996 senesinde Viyana Teknik Üniversitesi Mimarlık bölümünden mezun oldu. Aynı yıl Viyana’da Profesör Helmut Richter ile birlikte çalışmaya başlayan Alataş, 1999 yılında Viyana’da “alataş architecture & consulting”i kurdu. 2001 senesinde ofisini İstanbul’a taşıdı. 2017 yılından bu yana mimari çalışmalarını kurucusu olduğu Ahmet Alataş Workshop çatısı altında sürdürmektedir.

Uzakta Ama Bir Arada

Furkan Avcı

İstanbul doğumlu olan Furkan Avcı, 2019 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi  Mimarlık bölümünden mezun oldu. Lisans eğitiminin son döneminde Ahmet Alataş ile birlikte çalışmaya başlayan Avcı, mimari çalışmalarına halen Ahmet Alataş Workshop bünyesinde devam etmektedir.

Sınırsız

Melike Altınışık

Melike Altınışık Mimarlık-MAA kurucusu Melike Altınışık mimar, tasarımcı ve akademisyen olarak, İstanbul ve Seul ofislerinde mimari çalışmalarını yürütmektedir. Tüm mimari çalışmalarında yenilikçi bir yaklaşım ortaya koymayı ve mimarlık pratiğinin yeni tasarım teknolojileri ile kurduğu ilişkisel düşünce kapasitesini geliştirmeyi hedefler.

Uluslararası platformda başlayan profesyonel mimari çalışmaları ile uzmanlığını, master-plan, yüksek yapılar; konferans merkezi, müze gibi kültürel yapı tasarımlarından özel üretim mobilya tasarımlarına, farklı ölçeklerde, geniş bir yelpazede geliştirmiştir. Ulusal, uluslararası ve prestijli davetli mimari proje yarışmalarında, sergilerde ve yayınlarda yer almaktadır.


Mimari Projeleri arasında İstanbul’da fütüristik yapıdaki 369 metrelik “Istanbul TV ve Radyo Kulesi” ile Güney Kore’nin Seul şehrinde ki dünyanın ilk öncü “Robot Bilimi Müzesi” yer almaktadır.

Birlikte

Ramazan Avcı

2004 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi Mimarlık Bölümü’nden mezun oldu. Mezuniyeti ardından TH&İdil Mimarlık Ankara ve İzmir Bürolarında görev aldı. Genç bir mimar olarak farklı iş içeriklerinde çok sesli ve çok aktörlü üretim süreçlerini tercih etmektedir. Çeşitli ekiplerle ürettiği kolektif işler ve mimari proje yarışmalarıyla başlayan çalışmaları, Seden Cinasal ile beraber 2009’da kurdukları SCRA Mimarlık Ofisiyle kurumsal bir yapıya kavuştu. Katıldığı birçok ulusal ve davetli mimari proje yarışmalarında ödüller ve mansiyonlar almıştır. TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi’nde Mimari Tasarım stüdyosunda yarı zamanlı öğretim görevlisi olarak görev yapmıştır. 2019 yılında, çağdaş mimarlık ortamında 40 yaş ve altındaki genç mimarların yenilikçi fikir ve projelerini kayıt altına almayı ve geniş kitlelerle buluşturmayı hedefleyen GEMSS (Genç Mimarlar Seçki ve Sergisi) sergisi için seçilen mimarlardan biri oldu.

Yol ve Alan

Hacer Ayrancıoğlu Yetiş

Hacer Ayrancıoğlu Yetiş , 1994 yılında Ted Ankara Kolejinden mezun oldu.1999 yılında Gazi Üniversitesi Mühendislik Mimarlık Fakültesinde mimarlık lisans derecesini tamamladı.  2001 yılında Chicago’da bulunan Illinois Institure of Technology üniversitesinden mimarlık yüksek lisansını bitirdi. Aynı üniversitede İnşaat Yönetimi sertifika programını tamamladı.

1999-2003 yılları arasında Chicago ve Ankara’da mimarlık pratiği üzerine çeşitli bürolarda çalıştı. 2003 yılında Ayrim Mimarlık firmasını Ankara’ da kurdu. 2004 yılında Gazi Üniversitesi Mimarlık Fakültesinde yarı zamanlı öğretim görevlisi olarak görev aldı. 2003 yılından beri Ayrim Mimarlık’ ta mimarlık alanındaki çalışmalarına devam etmektedir. Özellikle konut, ofis ve endüstriyel yapılar konusunda çalışmaktadır.

Seremoni

Kutlu İnanç Bal

Samsun’da doğdu. GÜMMF Mimarlık bölümünden 2003 yılında mezun oldu. Ankara’da çeşitli mimari firmalarda iş deneyimi kazandı. 2004 yılında St. Petersburg Rusya’da,  2005-2007 yılları arasında KKTC’de çeşitli projelerde görev aldı. Bu sırada Girne Amerikan Üniversitesi’nde yarı zamanlı ders yürütücülüğü yaptı. 2007-2009 yılları arasında Moskova’da uluslararası havaalanı projesinde görev yaptıktan sonra 2010 yılında Ankara’ya dönüp Hakan Evkaya ile “ikikerebir”i kurdu.

2010 yılından beri girilen ulusal mimari proje yarışmalarından birçok ödül alan Bal’ın, yazılı ve görsel medyada kısa yazıları, söyleşi ve röportajları, ulusal ve uluslararası yayınlarda projeleri yayınlandı. 

Profesyonel iş yaşamına ek olarak 2012-2013 yılları arasında GÜMF’de 2013-2014’de ESOGÜ’de, 2015-2016’da Atılım Üniversitesi’nde, 2016-2017’de TOBB ETÜ’de yarı zamanlı öğretim görevlisi olarak görev aldı. Halen Başkent Üniversitesi’nde yarı zamanlı öğretim görevlisi olarak görev yapmaktadır. 2013 yılı itibarıyla MD1927 üyesidir.

Seremoni

Hakan Evkaya

1979 yılında Ankara’da doğdu. GÜMMF Mimarlık bölümünden 2002 yılında mezun oldu. 2002-2009 yılları arasında Ankara’nın konusunda uzman bazı mimarlık ve iç mimari firmalarında tasarım şefi olarak çalıştı. 2009 yılında başladığı yaklaşık bir yıllık şantiye şefliği deneyimini tamamladıktan sonra 2010 yılında Kutlu Bal ile “ikikerebir”in kurucularından biri oldu. 

2010 yılından beri girilen ulusal mimari proje yarışmalarından birçok ödül alan Evkaya’nın yazılı ve görsel medyada kısa yazıları, söyleşi ve röportajları, ulusal ve uluslararası yayınlarda projeleri yayınlandı. 

Profesyonel iş yaşamına ek olarak 2012-2013 yılları arasında GÜMF’de, 2013-2014’de ESOGÜ’de yarı zamanlı öğretim görevlisi olarak görev aldı Halen Atılım Üniversitesi’nde yarı zamanlı öğretim görevlisi olarak görev yapmaktadır. 2013 yılı itibarıyla MD1927 üyesidir.

Veda

Evren Başbuğ

Evren Başbuğ, 2003 yılında ODTÜ Mimarlık Bölümü’nden mezun oldu; 2009 yılında İstanbul Bilgi Üniversitesi Mimari Tasarım Yüksek Lisans Programı’nı tamamladı. Profesyonel kariyeri boyunca ulusal mimari proje yarışmalarında 4’ü birincilik olmak üzere 20’nin üzerinde ödül ve çeşitli ulusal / uluslararası platformlar / programlar kapsamında birçok mesleki başarı kazandı. 2018 yılında Bostanlı Yaya Köprüsü & Gün Batımı Terası ile ‘Yapı / Kamusal Alan’ dalında Ulusal Mimarlık Ödülü‘nü kazandı.

STUDIO EVREN BAŞBUĞ ile İzmir ve Ankara’da sürdürdüğü profesyonel serbest mimarlık faaliyetlerinin yanında Evren Başbuğ, TED Üniversitesi Mimarlık Fakültesi bünyesinde yarı zamanlı stüdyo yürütücülüğünü, Archiprix Türkiye Koordinatörlüğü görevini ve İzmir Ticaret Odası Mimarlık Meslek Komitesi üyeliği görevlerini de sürdürüyor.

Umut

Deniz Ceyhun Baykan

1980 yılında Ereğli’de doğdu. İlköğretim ve lise eğitimlerini Ankara’da tamamladı. 2003 yılında, Erciyes Üniversitesi Mimarlık Fakültesi, Mimarlık Bölümünden mezun oldu. Öğrencilik dönemi ve 2005 yılına kadar Ankara’da usta mimarlarla birlikte çalıştı. 2005 yılında Baykan Mimarlığı kurdu. Anadolu sivil ve kamusal tescilli mimari yapıları üzerine restorasyon projeleri ve araştırmalar yaptı. Başta Türkiye ve Rusya olmak üzere, birçok ülkede mimari proje çalışmalarında bulundu. Katıldığı ulusal ve uluslararası proje yarışmalarında, derece ve eşdeğer ödülleri bulunmaktadır. Baykan Mimarlık bünyesinde devam eden proje çalışmalarının yanında, mimarlık ve diğer sanat dalları arasındaki uzam, bağlam ve analojiler üzerine çalışmalar yürütmektedir. Halen Hacettepe Üniversitesi, Güzel Sanatlar Fakültesi, Heykel Bölümü’nde yüksek lisans yapmaktadır. Türk Serbest Mimarlar Derneği üyesidir.

Umut

Murat Özdoğru

1976 yılında Dicle-Diyarbakır’da doğdu. Hacettepe  Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümü’ne 2001 yılında girdi. 2005 yılında Prof.Dr. Zafer GENÇAYDIN Atölyesinden mezun oldu. Prof .Dr. Hayati MİSMAN’dan baskı resim (gravür)dersleri aldı. 2005 Hacettepe Üniversitesi GSF mezuniyet sergisi, 2006  6.Şefik BURSALI Resim yarışması sergileme, 2006 ARTFORUM Ankara Genç sanatçılar resim yarışması jüri özel ödülü aldı. 2006 Ankara çubuk Süleyman DEMİREL huzurevi 4×7 metre duvar resmi çalışması yaptı, 2011 Ankara Batıkent Atlantis AVM  11 Adet Heykel ve Enstelasyon çalışması yaptı. 2007-2019 halen Muart Mimarlık’ yönetimi bünyesinde Ankara Çankaya’daki Atölyesinde çalışmalarını sürdürmektedir.

Deniz ve Karanın Dansı / Eşik

Saffet Kaya Bekiroğlu

Mimarlık eğitimini İstanbul Teknik Üniversitesi’nin ardından University of California Los Angeles’ta (UCLA) yaptığı yüksek lisans çalışmasıyla tamamlayan Bekiroğlu, Zaha Hadid Architects’e katılmadan önce beş yıl süreyle Frank O. Gehry & Associates bünyesinde çalıştı. ZHA’da ise çeşitli ölçeklerde uluslararası projelerde görev alan Bekiroğlu, Zaha Hadid ve Patrik Schumacher ile birlikte Bakü Heydar Aliyev Merkezi’nin eş müelliflerinden biridir. Kendi mimarlık pratiğini 2017 yılında kuran, ARB ve RIBA kuruluşlarına üye olan Bekiroğlu; Londra, İstanbul ve Kıbrıs’ta çalışmalarına devam etmektedir.

Ege’nin Renkleri

Arda Beset

1973 yılında İzmir’de doğmuştur. Ortaöğrenimini İzmir’de tamamladıktan sonra Mimarlık eğitimi için 1991 yılında Yıldız Teknik Üniversitesi Mimarlık fakültesinde eğitimine başlamıştır. Lisans eğitimi sırasında ki stajlarından büro stajını Beset Mimarlık ile İzmir’de, şantiye stajını ise Hamburg Harburg Teknik Üniversitesi Hamburg Almanya’da gerçekleştirmiştir. 

Lisans eğitimi döneminde sırasıyla önce Han Tümertekin, daha sonra da Murat Selimoğlu ve Yılmaz Değer’in ofislerinde görev almıştır

1996 yılında İzmir’e geri dönerek Beset Mimarlıkta tasarım ve uygulama çalışmalarına başlarken yüksek lisans eğitimini Dokuz Eylül Üniversitesinde, doktorasını ise İzmir Yüksek Teknoloji enstitüsünde tamamlamıştır.

Mimar Mehmet Beset in vefatından sonra 2016 yılında Beset Mimari Stüdyo İnşaat Anonim Şirketini kurmuştur.

Halen Beset Mimari Stüdyo de ki çalışmalarına devam ederken, İzmir Ekonomi Üniversitesi Mimarlık Fakültesi’nde de part time ders vermektedir.

Şerit

Heves Beşeli

Motto Mimarlık kurucu ortağı ve TED Üniversitesi Mimarlık Bölümü’nde Dr. öğretim üyesidir.

Orta Doğu Teknik Üniversitesi Mimarlık Bölümü’nde lisans (2006), yüksek lisans (2009) ve doktora (2015) çalışmalarını tamamlamıştır. 2016 yılından bu yana tasarım stüdyolarına ek olarak yapı teknolojileri ve sürdürülebilirlik alanlarında dersler verdiği TED Üniversitesi Mimarlık Bölümü’nde bölüm başkanlığı görevini yürütmektedir. Aynı zamanda Mimari Akreditasyon Kurulu Derneği (MİAK) kurucu üyesidir ve Türkiye’deki Mimarlık Bölümleri’nin müfredatları ve eğitim standartlarının geliştirilmesine yönelik çalışmalarda yer almaktadır. Ulusal ve uluslararası yarışmalarda ödülleri bulunmakta olup Türk Serbest Mimarlar Derneği üyesidir.

La Porte de Bou

Şebnem Buhara

1975 yılında doğan Şebnem Buhara, Mimar Sinan Üniversitesi Mimarlık Bölümü mezunudur. Mimar Sinan Üniversitesi Mimarlık Bölümü Öğrencisi olduğu sırada aynı bölümde çalışmaya da başlayarak branşına ilk profesyonel adımlarını atar. Yıllar içinde çalışmalarına devam eden Buhara, 2000 yılında BOU DESIGN STUDIO adını taşıyan kendi ofisini açar. Halen kendi markası altında konut, residence, ofis, otel mimari proje ve uygulamaları yapmaktadır. Mimari eğitim, yeteneğini tasarım ve uygulamada kullanmaya odaklı pek çok projeye imza atmıştır.

Yüksek zanaat kalite yaklaşımını, detaylardaki farklı sihirler ve zamansızlığa saygı duyan bir duruş birleştiren ve bu yol haritasına ürün koleksiyonlarını ekleyen Mimar, dekorasyon ve mimarideki deneyim zengini bakış açısıyla önde koşan ve üretken tasarımcılar arasına girmiştir.

La Porte de Bou

Gizem Gülsan

1990 yılında, İstanbul’da doğan tasarımcı, 2010 senesinde Saint Michel Fransız Lisesi’nden mezun olduktan sonra İstanbul Bilgi Üniversitesinde 1 yıl VCD (Visual Communication Design) eğitimi aldı. Görsel sanatların her dalına olan ilgisi ve heyecanı eğitim hayatında yeni bir kapı açtı ve Milano’daki NABA / Nuova Accademia di Belle Arti’de ‘ BA Design (interior & product design) ’  bölümünü tamamladı ve 2015 yılında İstanbul’a dönüşünün ardından 3 yıl kadar iç mimarlık ve ürün tasarımı yaptı. Kariyerine, 2020 yılında kendi kurmuş olduğu ve ana tasarım alanı; logo, marka kimliği ve ambalaj tasarımı olan ‘Août Atelier Créatif’ te kretif direktör ve grafik tasarımcı olarak devam etmektedir.

Akor

Seden Cinasal

2006 yılında Gazi Üniversitesi Mimarlık Bölümü’nden mezun oldu. Lisans dönemi ve sonrasında TH&İdil Mimarlık Ankara ve M artı D Mimarlık İzmir ofislerinde görev aldı. Genç bir mimar olarak farklı iş içeriklerinde çok sesli ve çok aktörlü üretim süreçlerini tercih etmektedir. Çeşitli ekiplerle ürettiği kolektif işler ve mimari proje yarışmalarıyla başlayan çalışmaları, Ramazan Avcı ile beraber 2009’da kurdukları SCRA Mimarlık Ofisiyle kurumsal bir yapıya kavuştu. 2006 yılından bu yana ulusal ve davetli mimari proje yarışmalarında ödüller ve mansiyonlar almıştır. Gazi Üniversitesi ve TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi’nde Mimari Tasarım stüdyosunda yarı zamanlı öğretim görevlisi olarak görev yapmıştır.

Junkspace

M. Gökhan Çelikağ

İstanbul Teknik Üniversitesi ve Miami Üniversitesi’nde mimarlık lisans eğitimini tamamlamıştır. Mezuniyeti sonrasında Dome Mimarlık bünyesinde Diamond of Istanbul projesinde çalışmaya başlamıştır. Aynı dönemde İTÜ’de Proje ve Yapım Yönetimi konusunda yüksek lisans eğitimine başlamış ve “Mimari tasarımlarda fikri mülkiyet hakları” konusunda uzmanlaşmıştır. TAV Havalimanları firmasında 2005-2013 yılları arasında çeşitli uluslararası havalimanı projelerinde tasarım ve yapım departmanlarında rol almıştır. Hâlen çalışmalarını kurucu ortağı olduğu ofisvesaire ve Design Hub International bünyesinde devam ettirmekte, yarı zamanlı olarak mimari tasarım stüdyolarında stüdyo yürütücülüğü yapmaktadır.

Junkspace

Melis Varkal

Lisans eğitimini Orta Doğu Teknik Üniversitesi ve Valencia Politeknik Üniversitesi Mimarlık Bölümü’nde tamamladıktan sonra Barselona’da mevcut yapıların dönüştürülmesi üzerine projelerde çalıştı. Yüksek lisansını Rotterdam Erasmus Üniversitesi’nde Barınma ve Kent Çalışmaları üzerine tamamlayarak katılımcı süreçler üzerine odaklandı. 2013 yılında Tuba Doğu ile insan odaklı ve katılımcı kentsel çevreler için araştırma ve müdahale projeleri geliştiren Urban Tank derneğini kurdu. Hâlen çalışmalarını kurucu ortağı olduğu ofisvesaire ve Design Hub International bünyesinde devam ettirmekte, yarı zamanlı olarak mimari tasarım stüdyolarında stüdyo yürütücülüğü yapmaktadır.

Sixteensquares

Hasan Okan Çetin

SMAG, mimari projelerin yanı sıra grafik tasarım alanında da projeler üretmekte ve bu iki alanın ortak üretim süreçlerini sorgulamaktadır. Farklılık, farkındalık, çevreye ve insana duyarlılık ile çevre ve insanla etkileşim bu sürecin ana kavramlarıdır. Birlikte üretmenin gücüne inanan ve her yeni projeye yeni heyecanlar ile başlayan bir tasarım ekibine sahiptir. Bu ekip, kollektif üretim sürecine gönülden bağlı genç ve yetenekli tasarımcılardan oluşmaktadır. Mimari projelerinde avan projeden detay projelerine kadar Yapı Bilgi Sistemi (BIM) temelli üretimler yapmakta, tasarımdaki matematiksel ilişkileri araştırmakta ve bunların oluşturduğu düzeni projelerine yansıtmaya çalışmaktadır. Grafik tasarım projelerinde ise sadelik, işlevsellik ve olumlu kullanıcı deneyimleri ön plandadır. Bu alandaki deneyimler mimari proje ve sunum yüzlerine de aktarılmaktadır.

Trans

Tülin Çetin

Tülin Çetin 1986 yılında ODTÜ Mimarlık Bölümü’nden lisans derecesini aldı. 1986-1988 yıllarında ODTÜ Döner Sermaye Proje Bölümü’nde Proje Mimarı ve ODTÜ Konut Araştırmaları Merkezi’nde (KAM) asistan olarak çalıştı. 1990 yılında ODTÜ Mimarlık Bölümü’nden Yüksek Lisans derecesini aldı. 1993 yılına kadar çeşitli bürolarda proje mimarı olarak çalıştı ve mimari proje yarışmalarına katıldı. 1993 yılında kendi mimarlık bürosunu kurduğundan beri serbest mimarlık çalışmalarının içerisindedir. Şehir mimarisi ve Ankara özel ilgi alanıdır. TED Mezunlar Derneği, ODTÜ Mezunlar Derneği, TMMOB Mimarlar Odası ve Türk Serbest Mimarlar Derneği üyesidir.

Stretching İstanbul

Renda Helin Çilalioğlu Çizer

Bilkent Üniversitesi İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı bölümünden 2004 yılında mezun olmasının ardından Domus Academy Milano’ya kabul edilerek Endüstri Ürünleri Tasarımı üzerine yüksek lisans eğitimini tamamlamıştır. Bu süreçte Giovanni Lauda, Dante Donegani ve Francisco Gomez Paz gibi uluslararası alanda değerli isimlerin atölye çalışmalarına katılmıştır. İtalya’daki eğitimi sonrasında Türkiye’ye dönerek, sektörün önde gelen firmalarında çalışmış ve danışmanlık yapmıştır. 2012 yılından bu yana yurt, konut, ofis, restoran vb. farklı yapı ve mekân tiplerine yönelik, mimari ve iç mimari tasarım çalışmalarına kendi firması bünyesinde, İstanbul’da yer alan ofisinde devam etmektedir. Aynı zamanda İstanbul Medipol Üniversitesi, İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Bölümü’nde yarı zamanlı öğretim görevlisidir. Bugüne kadar pek çok farklı ödüle layık görülen, 2016 yılında European Property Awards bünyesinde, yarışma geçmişinde ödül alan en genç kadın unvanına sahip Renda Helin Çilalioğlu Çizer’in projeleri çok sayıda yerli ve yabancı yayında yer almıştır.

Geoscapes

Alper Derinboğaz

Alper Derinboğaz 2005 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi’nden mezun oldu. California, Los Angeles Üniversitesi Mimarlık bölümünde İleri Mimarlık Çalışmaları yüksek lisans programı için Fulbright Bursu aldı ve UCLA Yüksek Lisans Ödülü’nü kazandı. 2011 yılında İstanbul’da, mimari pratiklerini yürütmek için Salon’u kurdu. İlk yapıları yılın En İyi Mimari Seçkisine girdi ve Derinboğaz, 2011 yılında Arkitera Genç Mimar Ödülü’nü aldı. 2015 yılında İstanbul Kent Müzesi çalışmalarına başlayan Derinboğaz 2019’da Avrupa 40’ın Altında 40 Mimar listesine girdi. İTÜ Mimarlık Bölümünde bitirme stüdyolarında jüri olarak bulunmakta ve Salon’ da farklı ölçeklerdeki çalışmalarına devam etmektedir.

İstila

Durmuş Dilekci

Durmuş Dilekci;  Ankara Gazi Üniversitesi (GÜ) Mimarlık Fakültesi’ ni 1992 yılında birincilikle bitirdi. İstanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi (İTÜ)’ nde  yüksek lisans eğitimini de “Yüzyıl sonu Modernite Kavramı” konulu tez ile 1996 yılında tamamladı.

1994 yılında Gökhan Avcıoğlu ile birlikte çalışmaya başladı ve 1999 yılında Avcıoğlu ile birlikte GAD mimarlık oluşumunu kurdular ve 2003 yılına kadar bu oluşum altında birlikte çalıştılar.

Daha sonra, Durmuş Dilekci; 2003 yılında Emir Uras ile ortak olarak Uras Dilekci Mimarlık (UXD) firmasını kurdu. 2014 yılı itibariyle aynı ofisi, isim değişikliğiyle, DİLEKCİ Architects (DDA) olarak devam ettirmektedir.

Durmuş Dilekci; aynı zamanda 2003 yılından günümüze kadar, Türkiye’nin önemli üniversitelerinde konuk öğretim görevlisi olarak yeralmıştır. Bunun yanında üniversiteler ile mesleki platformlardaki yarışmalarda jüri üyelikleri yapmış olup, akademik konferanslara da konuşmacı olarak katılmaktadır.

Aynı zaman 2017 yılından bugüne İSMD yönetim kurul üyesi olan  Durmuş Dilekci; özel, kamusal veya yatırım sektörlerinde farklı projeler üzerinde, gerek kent, gerek mimari konularına, farklı perspektiften bakarak ve bilgi-birikim zenginliğini kullanarak geniş bir farkındalık yaratmayı amaçlamaktadır. 

Zıtlık İçinde Uyum

Hüseyin Onur Dinmez

1980’de İzmir’de doğdu. 2002 yılında İstanbul Beykent Üniversitesi Mimarlık Bölümü’nden Yüksek Onur derecesi ile mezun oldu. Ardından 2005 yılında Yıldız Teknik Üniversitesi Yapı Anabilim Dalı’nda “Türkiye’deki Küçük ve Orta Ölçekli İnşaat Firmaları, Özellikleri, Sorunları ve Çözüm Önerileri” başlıklı tezini yayınlayarak Yüksek Mimar unvanını aldı.

2007 yılında Dinmez İnşaat Sanayi ve Ticaret Ltd. Şti. bünyesine yönetici ortak olarak katılarak mesleki çalışmalarına başladı. Ardından kişisel mesleki çalışmalarını da hOd architecture adı altında devam ettirdi. Geçtiğimiz yirmi yıl boyunca birçok farklı konu ve ölçekte proje ve uygulamalar gerçekleştirip, ulusal ve uluslararası mimari proje yarışmalarına katıldı. Bu yarışmalardan bazıları uluslararası sergilere katıldı. Faaliyetlerini ofisinde sürdürmekte olup aynı zamanda İzmir Serbest Mimarlar Derneği Yönetim Kurulu üyesidir ve İzmir Ekonomi Üniversitesi’nde Mimari Tasarım, Yapı ve Uygulama Projesi derslerini vermektedir.

Kemeraltı

Deniz Dokgöz

1976’da Çorum doğumlu. 1998 DEÜ Mimarlık Fakültesi mezunu. 2002’de İYTE Mimarlık Yüksek Lisans; 2012’de DEÜ FBE Bina Bilgisi Doktora derecesi aldı. Halen DEÜ Mimarlık Fakültesinde Doç. Dr. olarak çalışmakta. 2005 yılında Orhan Ersan ve Ferhat Hacıalibeyoğlu ile birlikte kurdukları İkiartıbir Mimarlık bünyesinde katılmış olduğu ulusal mimari proje yarışmalarında çeşitli ödüller aldı. İzmir Mimarlık Merkezi, Kadirli Belediye Hizmet Binası ve Kültür Merkezi, DEÜ Doğu Kapısı, Lüleburgaz Yıldızları Kadın Akademisi, Mezitli Belediye Hizmet Binası gibi yapıları inşa edildi. Uluslararası, ulusal ve öğrenci mimari proje yarışmalarında çeşitli jüri üyelikleri yaptı. Mimarlık çalışmalarının yanı sıra eskiz ve karikatür alanında da çalışmalarını sürdürmekte ve çeşitli ödülleri bulunmakta.

Naturmort

Ali Eray

İstanbul’da doğdu. Alman Lisesi’nin ardından, İstanbul Teknik Üniversitesi’nde lisans eğitimini, Hollanda Delft Teknik Üniversitesi’nde yüksek lisans eğitimini tamamladı. MArS Mimarlar, UN Studio, Tabanlıoğlu Mimarlık gibi yurt içinde ve yurt dışında çeşitli mimarlık ofislerinde çalışmalarını sürdürdü.

Çeşitli ulusal ve uluslararası ölçekli yarışmalarda ödüller aldı, ulusal ve uluslararası mimarlık seçkilerine dahil oldu. 2015 senesi Arkitera 40 Yaş Altı Genç Mimar Ödülü’nü aldı. 13. Venedik Mimarlık Bienali’nde Dünyanın En Başarılı Genç Mimarları Seçkisi’nde yer aldı. 2008-2012 yılları arasında Betonart dergisinin yayın kurulunda yer aldı.

2007’den itibaren iki ortağı ile birlikte PAB Mimarlık’ta mimari üretimine devam ediyor.

Naturmort

Pınar Gökbayrak

İstanbul’da doğdu. Üsküdar Amerikan Lisesi’nin ardından, lisans ve yüksek lisans eğitimini İstanbul Teknik Üniversitesi’nde tamamladı. Hollanda Eindhoven Teknik Üniversitesi’nde değişim öğrencisi olarak bulundu.

Çeşitli ulusal ve uluslararası ölçekli yarışmalarda ödüller aldı, ulusal ve uluslararası mimarlık seçkilerine dahil oldu. 2015 senesi Arkitera 40 Yaş Altı Genç Mimar Ödülü’nü aldı. 13. Venedik Mimarlık Bienali’nde Dünyanın En Başarılı Genç Mimarları Seçkisi’nde yer aldı. 2003-2012 yılları arasında Betonart dergisinin editörlüğünü üstlendi. İstanbul Teknik Üniversitesi ve Osmangazi Üniversitesi’nde stüdyo yürütücülüğü yaptı. Mimarlık yayıncılığı ile ilgileniyor. 2017’den beri Özyeğin Üniversitesi’nde stüdyo yürütüyor.

2007’den itibaren iki ortağı ile birlikte PAB Mimarlık’ta mimari üretimine devam ediyor.

Naturmort

Burçin Yıldırım

İstanbul’da doğdu. İstek Acıbadem Lisesi’nin ardından, lisans ve yüksek lisans eğitimini İstanbul Teknik Üniversitesi’nde tamamladı. Hollanda Eindhoven Teknik Üniversitesi’nde değişim öğrencisi olarak bulundu.

Çeşitli ulusal ve uluslararası ölçekli yarışmalarda ödüller aldı, ulusal ve uluslararası mimarlık seçkilerine dahil oldu. 2015 senesi Arkitera 40 Yaş Altı Genç Mimar Ödülü’nü aldı. 13. Venedik Mimarlık Bienali’nde Dünyanın En Başarılı Genç Mimarları Seçkisi’nde yer aldı. 2008-2012 yılları arasında Betonart dergisinin yayın kurulunda yer aldı. Osmangazi Üniversitesi’nde stüdyo yürütücülüğü yaptı.

2007’den itibaren iki ortağı ile birlikte PAB Mimarlık’ta mimari üretimine devam ediyor.

Uzungöl

Sunay Erdem

1971’de Bulgaristan’ın Şumnu şehrinde doğdu. 1989’da Türkiye’ye göç etti. 1995 yılında Ankara Üniversitesi’nden peyzaj mimarı olarak mezun oldu. Yurt içi ve yurt dışında, birçok kentsel tasarım projeleri gerçekleştirdi. Reykjavik, Vancouver, La Spezia, Riverton, Orlando, New York, San Francisco, Musul ve Nogales’te açılan uluslararası mimarlık yarışmalarında birincilik ödülleri aldı. 5 kıtada, 50’den fazla ülkede; 19. yüzyıldan kalma atıl endüstriyel limanlar, sanayi bölgeleri ve benzer işlevini yitirmiş kentsel alanların dönüşümü ve kentlere kazandırılması konularda projeler geliştirip ödüller aldı. Serbest el çizimlerini kullanmaya devam eden az sayıda tasarımcıdan birisi olan Sunay Erdem’in 1992-2020 yılları arasında çizdiği 1000’e yakın serbest el perspektifi bulunmaktadır. American Institiute of Architects (AIA) Philadelphia Chapter tarafından düzenlenen Sketch Showdown Yarışması’nda suluboya eskizi birinci seçildi. El çizimleri dünyaca ünlü mimarların yer aldığı New York Sketch 2013 sergisinde de sergilendi. Türkiye’de TMMOB Mimarlar Odası tarafından bir peyzaj mimarına ilk defa verilen Ulusal Mimarlık Ödülü’nü 2010 Ulusal Mimarlık Sergisi’nde, Fikir Sunumu Dalı Ödülü ile aldı. Sunay Erdem, Peyzaj Mimarları Odası tarafından verilen Ulusal Peyzaj Mimarlığı Ödülleri’nin ve 2009, 2010, 2013 ve 2018 yılı sahibidir.

Lantern

Kerem Erginoğlu

1966 yılında Zonguldak’ta doğdu. Saint Joseph Fransız Lisesi’nin ardından 1990 yılında Mimar Sinan Üniversitesi Mimarlık Fakültesi’nden mezun oldu. Yüksek lisansını yine aynı üniversitede “Tarihi Dokuda Yeni Bina Tasarımı” üzerine yaptı, 1993 yılında Hasan Çalışlar ile birlikte Erginoğlu & Çalışlar’ı kurdu.

Satranç ve Bauhaus

Kurtul Erkmen

1978’de İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi Mimarlık Bölümü’ne girdi. Mimar Sinan Üniversitesi olarak adı değişen kurumdan 1983’te Yüksek Mimar olarak mezun oldu. 1980’de Y. Mimar Şemi Erkmen ve Y. Mimar Lemi Erkmen ile kurdukları TE İnşaat Limited Şirketi’nde çalışmalarına başladı. Ağırlıklı olarak konut proje ve uygulamalarında deneyim kazandı. 1990 yılında kurucu ortağı olduğu KG Mimarlık yurt içi ve yurt dışı projelere imza atmaktadır. 1999’dan itibaren KGROM adıyla Romanya ve 2007’den itibaren de Ermas KG adıyla Kazakistan’da faaliyetlerini sürdüren iki yurt dışı şirketin de kurucu ortaklığı, Yen-Tur Anonim Şirketi’ndeki yönetim kurulu üyeliği ile İstanbul Gelecek Kültürü ve Sanatı Vakfı Yönetim Kurulu Üyeliği görevlerinde bulunmuştur. Ayrıca İSMD üyesidir ve Ocak 2017 yılında kurucu ortağı olduğu AURA-İstanbul’da Yönetim Kurulu Başkanı olarak mesleki sosyal sorumluluk projelerinde çalışmaktadır. Mimari proje yarışmalarında jüri üyeliklerinin yanı sıra, çeşitli üniversitelerde davetli jüri üyesi, atölye yürütücüsü, panel ve konferanslarda konuşmacı ya da moderatör olarak mesleğe katkısını sürdürmektedir. Mimari çalışmalarının yanı sıra Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Mimarlık Bölümü’nde bir dönem Mimari Proje derslerinde öğretim görevlisi olarak yer almıştır ve hâlen aynı üniversitenin Mimarlık Bölümü’nde Mesleki Temel Eğitim dersi hocası olarak çalışmaktadır.1969 yılında Ankara’da doğan Ahmet Alataş, 1996 senesinde Viyana Teknik Üniversitesi Mimarlık bölümünden mezun oldu. Aynı yıl Viyana’da Profesör Helmut Richter ile birlikte çalışmaya başlayan Alataş, 1999 yılında Viyana’da “alataş architecture & consulting”i kurdu. 2001 senesinde ofisini İstanbul’a taşıdı. 2017 yılından bu yana mimari çalışmalarını kurucusu olduğu Ahmet Alataş Workshop çatısı altında sürdürmektedir.

New York

Neşet Güne

1969 yılında Ankara’da doğdu. İlk, orta ve lise öğrenimini TED Ankara Koleji’nde tamamladı. 1992 yılında Bilkent Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi İç Mimari ve Tasarım Bölümü’nü bitirdi. 1992-1996 yılları arasında Gün Mobilya ve İkoor Aş. Firmalarında tasarımcı olarak çalıştı. 1996 yılında, ortağı Lale Güne ile Profit Neşet Güne İnşaat Dekorasyon Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi’ni kurdu ve aynı şirkette yönetici ve tasarımcı olarak çalışmalarına devam etmektedir. Bilkent, TOBB, Çankaya ve Başkent Üniversitelerinin iç mimarlık bölümlerinde ve birçok derneğin düzenlediği etkinliklerde konferanslar verdi. All Decor dergisi yayın danışma kurulu ve Ankara İç Mimarlar Odası üyesidir. Bilkent Üniversitesi İç Mimarlık Bölümü’nde zaman zaman konuk jüri üyesi olarak derslere katılmaktadır.

Denge

Hilmi Güner

TED Ankara Koleji’ni bitirdikten sonra ODTÜ Mimarlık Bölümü’nden 1987 yılında mezun oldu. 

Almanya’da uydu kentlerin planlamasıyla ilgili bir eğitime katıldı. Altay&Altay, Toğrul Devres, Çinici  Mimarlık, ODTÜ Mimarlık Fakültesi bünyesindeki projelerde, Almanya ve Suudi Arabistan GAMA A.Ş’  de çalıştı.  

1992 yılında iki ortağıyla birlikte Artı Tasarımı kurdu. Güner, katıldığı ulusal ve uluslararası  yarışmalarda ödüller kazandı. Yapı pratiğine paralel olarak akademik katkılarda bulundu. ODTÜ  Mimarlık Bölümü’nde peyzaj tasarımı ve Bilkent Üniversitesi İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı  Bölümü’nde tasarım stüdyosunda yarı zamanlı öğretim görevliliği yaptı.  

2008 yılında kurduğu Hilmi Güner Mimarlık Ofisi ile birlikte, kentsel, mimari, iç mimari ve peyzaj  tasarımı alanlarındaki çalışmalarına ve proje yarışmalarına katılmaya devam etmektedir.

Ekümenopolis

Gamze Güven

Yeditepe Üniversitesi Endüstri Ürünleri Tasarımı bölümünde eğitim gördü. Bitirme projesi Radikal Tasarım’da yayınlandı. Design weekte okul projesi olan kompakt mutfak projesi sergilendi. Profosyenel olarak çalışma hayatına 2010 yılında başladı. 2012 yılından bu yana VEN Mimarlık’ ta tasarım ekibinde konut, ofis, mağaza, hastane, otel, endüstiryel yapılarda iç mimari projelerde görev almaktadır. İç Mekan projelerini yürüttüğü Deha Ofis, Arden Medikal Fabrika, T evi projeleri Arkitera Mimarlık Yıllığında yer almıştır.

Hazan Yaprakları

Yakup Hazan

Gazi Üniversitesi Mimarlık Bölümü’nü bitirdi. Orta Doğu Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Restorasyon Bölümü’nü tamamlayarak yüksek mimar ve restorasyon uzmanı oldu. Bugüne kadar katıldığı mimari proje yarışmalarında 10 adet birincilik ödülü başta olmak üzere 50’nin üzerinde ödüle sahiptir. Mimari proje yarışmalarında asli jüri üyesi olarak görev aldı. 2016 senesinde Ağa Han Mimarlık Ödülü’ne, Erzincan ve Hatay Havalimanı iç ve dış hatlar binaları ile aday gösterildi. Hâlen Gazi Üniversitesi Mimarlık Fakültesi’nde öğretim görevlisi ve danışma kurulu üyesi olarak görev yapmaktadır. Bugüne kadar gerçekleştirdiği projeler arasında, ulaşım ve kültür yapıları, ofis ve konut binaları, askeri yapılar ve turistik tesisler, Akdamar Kilisesi Rölöve, Restorasyon projesi, Urfa Koruma Planı başı çekmektedir.

Bir Duygunun Adını Vermek O Duyguyu Dile Getirmeye Yetmez

Arda Işık

1976 yılında İzmir’de doğdu.

1998 yılında ODTÜ Mimarlık Bölümü’ nden mezun olan Arda Işık 2004 yılında kurduğu XL Mimarlık+Mühendislik Ofisi ile yurtiçinde ve yurtdışında mimarlık, iç mimarlık ve tasarım hizmetleri vermektedir. Proje müellifi olduğu yapılar arasında spor ve eğitim tesisleri, kültür yapıları, ofis ve ticaret merkezleri, konutlar ve karma kullanımlı projeler bulunmaktadır.

Arda Işık; üye veya yönetiminde olduğu sivil toplum kuruluşları ile bağımsız tasarım çalışmaları yürütmekte, davetli olarak üniversitelerde ders vermekte ve İzmir Demokrasi Üniversitesi’nde doktora çalışmalarını sürdürmektedir.

İlkokul yıllarından beri gitar ve bateri çalar. Farklı müzik gruplarında vokal yapmış ve ODTÜ Çoksesli Korosu’nda bas-bariton söylemiştir.

Mezunu olduğu Bursa Anadolu Lisesi’nde LİTÇEV’ e bağlı tiyatro topluluğunun 4 kurucusundan birisidir.

Yüksek lisansını tamamladığı İYTE’de Amatör Fotoğrafçılık kulübünü kurmuş ve akademik danışmanlığını yapmıştır.

“Sinema ve Mimarlık” ve “Edebiyat ve Mimarlık”la ilgili lisans, yüksek lisans ve doktorada dersler almış, 2016 yılında ROFİFE Film Festivali İzmir Kent Jürisi’nde yer almıştır. Kütüphanesinde 7000’e yakın basılı kitap bulunur.

Egiad (Ege Genç İşadamları Derneği)’nde komisyon üyeliği ve başkanlığı, TÜGİAD (Türkiye Genç İşadamları Derneği) Ege Bölge Yönetiminde kurucu üyelik ve 3 Dönem Genel Sekreterlik, Alsancak Rotary’ de başkanlık, Altay Spor Kulübü’nde 2 dönem yönetim kurulu üyeliği, 2 dönem Altay Altyapı Derneği yönetim kurulu üyeliği ve Anavatan Partisi’nde il gençlik kolu başkanlığı ve gençlik kolları genel başkan danışmanlığı yapmıştır. Mensa Uluslararası üyesidir.

2002 yılından beri Neşe Işık’la evli ve Mutlu Işık’ın babasıdır.

İçinde Doğa

Aytek İtez

1978-1985 yılları arasında Ankara’nın önde gelen mimarlık bürolarında çalışan Neşe İtez ve Aytek İtez, 1985 yılında İtez Mimarlık’ı kurdu. Ofis, hastane, konut, eğitim ve büyük ölçekli kamu yapısı projeleri konusunda uzmanlaşan ofis, katıldığı ulusal mimari proje yarışmalarında birçok ödül kazandı. Disiplinler arası koordinasyon, yaklaşık maliyet ve inşaat ihalesi dokümanı hazırlanması, şantiye denetimi ve yönetimi konularında da hizmet veren ofis, mesleki değerlere öncelik veren bir tutumla, çağdaş ve işlevsel proje anlayışı ile güncel yapı teknolojilerini harmanlayarak çalışmalarını titizlikle sürdürüyor.

İçinde Doğa

Neşe İtez

1978-1985 yılları arasında Ankara’nın önde gelen mimarlık bürolarında çalışan Neşe İtez ve Aytek İtez, 1985 yılında İtez Mimarlık’ı kurdu. Ofis, hastane, konut, eğitim ve büyük ölçekli kamu yapısı projeleri konusunda uzmanlaşan ofis, katıldığı ulusal mimari proje yarışmalarında birçok ödül kazandı. Disiplinler arası koordinasyon, yaklaşık maliyet ve inşaat ihalesi dokümanı hazırlanması, şantiye denetimi ve yönetimi konularında da hizmet veren ofis, mesleki değerlere öncelik veren bir tutumla, çağdaş ve işlevsel proje anlayışı ile güncel yapı teknolojilerini harmanlayarak çalışmalarını titizlikle sürdürüyor.

“Ejderhaların Ejderhası”

Sanja Jurca Avcı

Sanja Jurca Avcı’nın tutkusu mekânda hikâyeler anlatmak.

Ljubljana Üniversitesi Mimarlık Bölümü’nden mezun olduktan sonra kariyerine tiyatro sahnesi ve sergi tasarımcısı olarak başladı. Kendi ülkesi Slovenya’nın yanı sıra eşi ve ortağı Selçuk Avcı ile yaşadığı İngiltere’de 1989-1999 yılları arasında yoğun olarak çalıştı. Son yıllarda Avcı Architects’in ortağı ve The Circle’ın kurucusu olarak Türkiye ile de yakın bağları var.

Sanja’nın beraber çalıştığı kurumlar arasında The Stratford Royal Shakespeare Company, ICA London, Edinburgh Fringe Festivali, Slovenya Ulusal Müzesi, Sloven Ulusal Tiyatrosu, Avrasya Tüneli Müzesi ve Contemporary İstanbul bulunmaktadır.

Gelgit

Nilay Karaköy

1996 yılında Ankara’da doğdu. Lise eğitimini Mehmet Emin Resulzade Anadolu Lisesi’nde almıştır. 2019’da TEDÜ Mimarlık Fakültesi Mimarlık Bölümü’nden fakülte birinciliği ile mezun olmuştur. Aynı yıl, ODTÜ Mimarlık Yüksek Lisans Programı’na girmeye hak kazanmıştır. 2020 yılında katıldığı ACE Mimarlık bünyesinde mimar olarak çalışmakta ve tez çalışmalarına devam etmektedir.

C-19

Deniz Ertek Karlıdağ

2001 yılında Ankara Üniversitesi Peyzaj Mimarlığı bölümünden mezun oldu. Profesyonel pratiğine eşzamanlı olarak 2006 yılında, ODTÜ Mimarlık ve Kentsel Tasarım Yüksek Lisansını ” Kullanıcılar için Mezarlıkların Sembolik Anlamı: Karşıyaka Mezarlığı” başlıklı tezi ile tamamlamıştır.

2001-2006  yılları arasında çeşitli Mimarlık, İç Mimarlık ve Peyzaj projeleri yürütmüştür. Birçok büyük ölçekli Kentsel Tasarım ve Peyzaj projelerinin ana müellifi olmuştur.

2006 yılından itibaren Onur Karlıdağ ile birlikte kurmuş oldukları Craft312 studio bünyesinde mesleki pratiğine devam etmektedir.

2015 yılında Uluslararası DAC Design Spesifications tarafından Dünya İç Mimari Tasarım sıralamasında 29. sırada yer alarak ‘’ Dünyanın Lider Tasarımcıları’’ sertifikasına layık görülmüştür.

2014 yılında IDA (International Design Association) üyeliğine hak kazanmıştır.

C-19

Onur Karlıdağ

Bilkent Üniversitesi Güzel Sanatlar,Tasarım ve Mimarlık Fakültesi, İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı bölümünden mezun olduktan sonra serbest mesleki faaliyetlerine, tasarım ve danışmanlık yaparak farklı ölçeklerde ve konularda projeler üreterek devam etmiştir.

2006 yılından itibaren Deniz Ertek Karlıdağ ile birlikte kurmuş oldukları Craft312 Studio tasarım ofisinde Mimarlık, İç Mimarlık ve Peyzaj Mimarlığı alanlarında; büyük ölçekli ofis binaları, eğitim yapıları, restoranlar, yurt binaları, konut projeleri gibi farklı fonksiyon ve ölçeklerdeki projelerle mesleki pratiğine devam etmektedir.

2015 yılında Uluslararası DAC Design Spesifications tarafından Dünya İç Mimari Tasarım sıralamasında 29. sırada yer alarak ‘’ Dünyanın Lider Tasarımcıları’’ sertifikasına layık görülmüştür.

2014 yılında IDA (International Design Association) üyeliğine hak kazanmıştır.

Kuvukliya

Metin Kılıç

Dokuz Eylül Üniversitesi Mimarlık Fakültesinde 1985 yılında lisans eğitimini tamamladı. 1987 yılında M artı D Mimarlık Ofisini kurdu. Sağlık, eğitim yapıları, konut, kentsel tasarım gibi çok çeşitli ölçek ve konularda projeler üretmekte, kontrollük hizmetlerini sürdürmekte. Katıldığı mimarlık yarışmalarında çeşitli ödülleri bulunmakta. Ayrıca işleri 2007 yılında Ulusal Mimarlık Yapı Ödülü adayı gösterilmiş,  2012 yılında da Ulusal Mimarlık Yapı Ödülünü almış, 5. Turgut Cansever Uluslararası Mimarlık Ödüllerinde Özel Ödüle (2019)  değer görülmüştür.  Mimarlık örgütlerinde aktif görevlerde bulundu, 2013-2015 yılları arasında İzmir Serbest Mimarlar Derneği Yönetim Kurulu başkanlığı yaptı. Yarışmalarda jüri üyelikleri bulunmakta, çeşitli etkinliklere konuşmacı olarak katılmakta, yarı zamanlı öğretim görevlisi olarak eğitim ortamına destek vermektedir.

Kuvukliya

Dürrin Süer

Dokuz Eylül Üniversitesi Mimarlık Fakültesi’nden 1987 yılında mezun oldu. Yüksek lisans (1990) ve doktora (1998) çalışmalarını da aynı okulda tamamladı. 1987 – 2007 yılları arasında DEÜ Mimarlık Fakültesi’nde öğretim üyesi olarak çalıştı. Bu süreçte, küreselleşme süreçleri ve mekansal etkileri, mimarlık eğitimi üzerine çeşitli yazılar yazdı, dergi dosya editörlükleri yaptı. Kurucu ortağı olduğu  M artı D Mimarlık ofisinde 2007 yılından beri tam zamanlı olarak mimarlık çalışmalarını sürdürmektedir. Bu süreçte, müelliflerinden biri olduğu yapılarıyla  13. Ulusal Mimarlık Yapı ödülüne (2012), 5. Turgut Cansever Uluslararası Mimarlık Ödüllerinde Özel Ödüle (2019)  değer görülmüştür. Ayrıca ulusal  mimarlık  yarışmalarında ekip olarak kazandığı çeşitli ödülleri de bulunmaktadır: Çeşitli mesleki dergilerde yazılmış yazıları yer almakta, etkinliklere konuşmacı olarak katılmakta, mimarlık okullarında stüdyo yürütücülüğü yapmakta, yarışmalarda jüri üyelikleri bulunmaktadır.

Oyun

Jale Kulin

Diplomat çocuğu olarak Jale Kulin’in erken yaşlardan itibaren yaşadığı multikültürel hayat, kreatif çizgisine ve mekan algısına kuvvetli  ve cesur bir temel oluşturmuştur.

Londra’da aldığı İç mimari eğitim ardından Scarisbrick & Bate şirketinde başlayan tasarım kariyerini Lagos ve sonra İstanbul ‘da devam ettirmiştir. Bireysel, katmanlı  ve renkli tarzı ile tanınan Kulin,  30 senenin birikimi içerisinde konut, restoran, otel, ve danışmanlık projeleri üstlenmiştir.
2 çocuk annesi Kulin,  Aura-Istanbul’un kurucu üyesi,  İtalyan hükümetinin “Ordine Della Stella D’Italia” liyakat nişanı sahibidir.

Aydınlık Bir An

Kesra Mansuri

2013 yılında lisans eğitimini ABD’nin Illinois eyaletinde bulunan University of Illinois’de tamamladı. Hemen ardından eğitimine New York eyaletinde bulunan Pratt Enstitüsü’nde devam etti. Bu süreçte edindiği komputasyonel tasarım ve dijital fabrikasyon alanlarındaki deneyimini, 2016 yılında mezun olduktan sonra, New York’ta bulunan SoftLab ardında da TheVeryMany uluslararası çalışan tasarım ofislerinde pekiştirme şansı buldu. 2018 yılında Türkiye’ye dönüş yapan Mansuri, Adana’da bulunan Hedef Proje’de mimar olarak çalışmaktadır. 2019 yılında Hedef Proje olarak davetli katıldığı Baro Sosyal Tesis Binası yarışmasında birincilik ödülüne layık görüldü. 2019 yılından itibaren Çukurova Üniversitesi’nde öğretim görevlisi olarak derslere katılmakla birlikte, parametrik tasarım ve dijital fabrikasyon alanlarındaki araştırmalarına da devam etmektedir.

Neta

Tarkan Oktay

1968 Gölcük doğumlu. Dokuz Eylül Üniversitesi Mimarlık Fakültesi 1992 yılı mezunu. Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nde yüksek lisans çalışmalarında bulundu. Mezuniyet sonrasında önde gelen mimarlık ofislerinde pek çok projelerde yer aldı. 2005 yılında kurduğu kendi ofisi ile yurt içinde ve yurt dışında özellikle konut, villa, ofis, otel, restoran, showroom, spor merkezi mimari ve iç mekân proje ve uygulamalarıyla mimarlık eylemlerine devam etmektedir. Mimarlar Odası İzmir Şubesi Yönetim Kurulu ve İzmir Serbest Mimarlar Derneği üyesi olan Oktay, 2010-2013 yılları arasında Yaşar Üniversitesi İç Mimarlık Bölümü’nde yarı zamanlı öğretim üyesi olarak görev yapmıştır.

Bir Gezginin Karantina Rehberi I S21

Onat Öktem

2004 yılında Orta Doğu Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Mimarlık Bölümü’nden mezun olmuştur. Aynı yıl içinde ODTÜ Mimarlık Fakültesi, Bina Bilgisi yüksek lisans programına başlayan Onat Öktem 2006 yılında Hollanda Delft University of Technology Mimarlık Fakültesi’nde bir yıl süreyle tez çalışmalarına devam etmiştir. Hollanda’da bulunduğu sürede Rotterdam’da 24H>Architecture adlı mimarlık ofisinde çalışmıştır.

Meslek hayatına kurucu ortaklarından biri olduğu ONZ Mimarlık’ta devam etmektedir. Bu süreçte katıldığı yarışmalarda 16’sı uluslararası olmak üzere 26 yarışmada ödül almıştır.

Kurucu ortaklarından biri olduğu Creative Initiatitive ile Tokyo, Bologna, Rotterdam, Breda, Ankara, İstanbul ve Antalya başta olmak üzere birçok şehirde sergi tasarlamış ve küratörlük yapmıştır. Meslek hayatında mimarlık kültürünün paylaşılması için birçok sergi, çalıştay ve etkinlikte düzenleyici ve katılımcı olarak yer almış, birçok uluslararası mimarlık yarışmasında jüri üyeliği görevini üstlenmiştir.

2014 yılında New York’ta bulunan d3’nin direktörlüğü görevini üstlenmiştir. Hâlen Belçika’da yer alan Archi-Europe’un Türkiye direktörlüğünü yürütmektedir. Aynı zamanda akademik çalışmalarına 2011’den beri ODTÜ’de yarı zamanlı öğretim görevlisi olarak devam etmektedir.

Bakış Açısı

Feza Ökten Koca

Lise eğitimini Darüşşafaka Lisesi’nde tamamladıktan sonra,  1994 yılında İ.T.Ü. Mimarlık Fakültesi Mimarlık Bölümü’nden Y.Mimar olarak mezun oldu. Öğrencilik yıllarında part-time olarak başladığı çalışma hayatında en son Percy Thomas Partnership, Londra ofisinde çalıştı.

1999 yılında İstanbul’da Elips Tasarım Mimarlık ofisini kurdu. Mimari ve iç mimari tasarım çalışmalar yapmaya başladı. 2010 yılında Halil Ökten ile birlikte Elwo Ahşap firmasını kurdu.

Tasarım olgusunu bir bütün olarak gördüğü için, FEZA markası altında mobilya ve aydınlatma tasarımları da yapmaya başladı. 

2012-2017 yılları arasında Darüşşafaka Cemiyeti’nde Yönetim Kurulu üyesi olarak görev yaptı. 

Halen İstanbul Medipol Üniversitesi Güzel Sanatlar Tasarım ve Mimarlık Fakültesi’nde proje yürütücülüğü de yapmaktadır.

Geomorph

Kaan Öncüoğlu

Kaan Öncüoğlu, 1996 yılında Ankara’da doğmuştur. TED Ankara Koleji Vakfı Özel Lisesi’nden 2014 yılında mezun olmuştur. 2018 yılında Roger Williams Üniversitesi’nden Mimarlık ana dalı ve Grafik Tasarım yan dalı ile mezun olmuştur. 2015 yılından beri Öncüoğlu Mimarlık’ta çalışmaktadır. Aynı zamanda, 2019 yılında Erginoğlu & Çalışlar Mimarlık’ta proje bazlı çalışmıştır. Şubat 2020’den beri TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şubesi üyesidir. Ayrıca kendisi tam zamanlı bir çizgi roman okuru ve koleksiyoneridir.

Çerçeve

Sonat Özcivanoğlu

1991 doğumlu, Ankara’da yaşıyor. 2015 yılında ODTÜ Mimarlık Fakültesi Mimarlık Bölümü’nden mezun olup, aynı fakültede devam ettiği yüksek lisans programı dahilinde 2017 yılında TU Eindhoven’da değişim öğrencisi olarak derslere katılmıştır. 2019 yılından beri TEDÜ Mimarlık Bölümü’nde araştırma görevlisi olarak çalışmakta ve ODTÜ Mimarlık Fakültesi’nde doktora araştırmalarına devam etmektedir. Tez çalışmaları sürecinde çeşitli atölyelerde yürütücülük yapmış olup 2018 yılında “Basit Makine + Tekinsiz” isimli ilk kişisel sergisini açmıştır. Çeşitli karma sergilere de katılan Sonat, mimarlık pratiğinden ve akademiden de beslenerek sürdürdüğü resim çalışmalarına ağırlıklı olarak kolaj, akrilik ve baskı teknikleriyle devam etmektedir.

Kimlik

Onur Özkoç

Lisans, yüksek lisans ve doktora derecelerini ODTÜ Mimarlık Fakültesi Mimarlık Bölümü’nde tamamlamıştır. Motto Mimarlık ortağı ve TED Üniversitesi Mimarlık Bölümü yarı zamanlı öğretim görevlisi olarak profesyonel ve akademik çalışmalarını sürdürmektedir.

Doğanın Kırılganlığı

Derya Ekim Öztepe

Derya Ekim Öztepe, 2000 yılında Yıldız Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi’nden mezun oldu. 2004 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi’nde “Sürdürülebilirlik Kavramının Mimari Form Üzerindeki Etkisi” adlı tez çalışmasıyla Yüksek Lisans derecesini aldı. Halen aynı üniversitede doktora çalışmalarına devam etmekte ve Mimari Tasarım Fikirleri ofisinde mesleki çalışmalarını sürdürmektedir.

Doğanın Kırılganlığı

Ozan Öztepe

Ozan Öztepe, 1999 yılında Yıldız Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi’nden ikincilik derecesi ile mezun oldu. 2001 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi’nde “İstanbul Suriçi’nde bulunan Bizans dönemine ait kiliselerin günümüzdeki durumları ve koruma sorunları” adlı tez çalışmasıyla Yüksek Lisans derecesini aldı. Halen aynı üniversitede doktora çalışmalarına devam etmekte ve Mimari Tasarım Fikirleri ofisinde mesleki çalışmalarını sürdürmektedir.

Kimliğin Yansıtıldığı Yeni Nesil Platform: Arka Plan

Ali Osman Öztürk

Ali Osman Öztürk 1987 yılında Orta Doğu Teknik Üniversitesi Mimarlık Bölümünden mezun oldu. Aynı bölümde Yüksek Lisans Derecesini tamamladı. ODTÜ ve Gazi Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Tasarım Stüdyolarında görev aldı.

Yüksek Mimar Ali Osman Öztürk’ün 1997 yılında kurduğu A Tasarım Mimarlık; karma kullanım, konut, kültür – kamu, kentsel tasarım, ofis, eğitim, sağlık ve iç mimarlık konularında proje hizmeti vermektedir. A Tasarım, nitelikli yaşam alanlarının oluşturulmasını önemseyen bir yaklaşımla, kuruluşundan bu yana kamu ve özel sektör için farklı ölçeklerde projeler gerçekleştirdi. Başlıca projeleri arasında Armada ve Gelişimi, İstanbul Uluslararası Finans Merkezi Ziraat Bankası Genel Müdürlüğü (KPF ile), Ankara Uluslararası Fuar ve Kongre Merkezi (Gmp Architekten von Gerkan, Marg und Partner ile), Panora, Tepe Prime, Congresium, Via/Port ve TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi Yapıları yer almaktadır. Yatırımcılar, mühendisler, farklı disiplinlerden ekipler ile birlikte proje sürecini yürüten A Tasarım, yerel ve uluslararası çalışmalarını Ankara ve İstanbul ofislerindeki kurumsal yapısı içinde sürdürmektedir.

Breeze

Burak Pekoğlu

Türkiye’de doğup büyüyen Burak Pekoğlu, ABD’de mimarlık eğitimi almış ve Danimarka, Türkiye ve ABD’de çalışmıştır. Burak, Harvard Üniversitesi, Graduate School of Design (GSD) Mimarlık Yüksek Lisansı, AP derecesi (2011) ile mezun olmuştur.

Burak Pekoğlu, uluslararası deneyimini Türkiye’de sanatçı, tasarımcı ve tescilli mimar (CAT) olarak kariyeriyle bütünleştiriyor. Yenilikçi ve sanatsal fikirleri ortak bir platformda bir araya getirme fikriyle 2012 yılında BINAA l Building INnovation Arts Architecture’ı kurdu. BINAA Studio, beşinci yılında, Sakarya Hendek’teki S2OSB Genel Merkezi ve Konferans Salonu ile 2017 Architizer A + Awards’ın Mimari + Metal Ödülü’nü kazandı.

Metamorfoz

Salih Zeki Salalı

TED Ankara Koleji’nden, daha sonra Gazi Üniversitesi Mimarlık Fakültesi’nden mezun oldu. 1983’ten başlayarak çeşitli bürolarda ancak ağırlıklı olarak Mustafa Aslaner’in bürosunda çalıştı. 1985 yılında AKS Mimarlık adı altında başladığı serbest mimarlık faaliyetlerini, 1986 yılından 2014 yılına kadar Mimar Fatih Açıkalın ile birlikte kurdukları 4M Mimarlık çatısı altında sürdürmüştür. Mimari proje etkinliklerine 2015 yılında Mimar Doruk Salalı ile kurduğu 4M Salalı Mimarlık’ta devam etmektedir.

Mimarlar Odası ve Türk Serbest Mimarlar Derneği üyesi olan Salih Zeki Salalı, aynı zamanda Gazi Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Lisans Programı’nda atölye yürütücüsü olarak da görev yapmaktadır. Katıldığı ulusal ve uluslararası yarışmaların yanında, bugüne kadar yurt içi ve yurt dışında çoğu uygulanmış özel konut, toplu konut, tatil sitesi, üniversite, sağlık yapıları, otel, alışveriş merkezi, ofis vb. yapıların projelerinde ve yanı sıra kendi projelendirdiği bazı yapıların uygulama ve iç mekân düzenleme çalışmalarında da faal olarak yer almaktadır.

Metamorfoz

Doruk Salalı

1994’te Ankara’da doğdu. 2012’de TED Ankara Koleji’nden, 2015’te Politecnico di Milano Mimarlık Fakültesi’nden mezun oldu. 2017 yılında Politecnico di Milano’da yüksek lisans eğitimini tamamladı. İtalya’da aldığı eğitim süresince çeşitli uluslararası ofislerde çalıştı. Meslek hayatına, ağırlıklı olarak çeşitli ulusal ve uluslararası mimari yarışmalara katılarak başlangıç yaptı. TMMOB Mimarlar Odası’nın bir üyesi olarak çalışmalarına, 2015 yılında Salih Zeki Salalı ile birlikte kurduğu 4M Salalı Mimarlık’ta devam ediyor.

Öz Oluşum

Yavuz Selim Sepin

1948’de Afyon’da doğdu. 1968’de İDMMA Mimarlık Bölümü’ne girdi ve 1973’te lisans derecesini aldı. Prof. Rolf Gutbrod’un daveti üzerine Almanya Stuttgart’a gitti. Çeşitli projelerde tasarımcı-mimar olarak çalıştıktan sonra, 1979’da Stuttgart Üniversitesi’nde yüksek lisansını tamamladı. 1978’da Stuttgart-Fellbach’ta Norwin Rummel ile Architektur Büro Rummel&Sepin bürosunu kurdu, Almanya’nın ve Türkiye’nin farklı yerlerinde çeşitli projeleri hayata geçirdi. Bugüne kadar 320’yi aşkın, ulusal, uluslararası ve davetli yarışmalara katılarak 100’ün üzerinde çeşitli ödüller aldı. Yurt içinde yurt dışında mimarlık faaliyetlerini sürdürmekle birlikte birçok yarışmada jüri başkanlığı ve üyeliği yapmıştır. YTÜ, İTÜ, ÖZU, Maltepe, Gedik, Medipol gibi üniversitelerde mimari tasarım atölyeleri yürütmüştür. TMMOB, TSMD ve Almanya Architektenkammer Baden-Württemberg üyesidir.

Dirim

Seçkin Sezer Baydar

1971 yılında Denizli-Çivril’de doğmuştur. İzmir Özel Türk Koleji’nde aldığı eğitim sonrası; 1993’te Orta Doğu Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Mimarlık Bölümü’nden mezun olmuştur. Üniversite öğrenciliği ile eş zamanlı başlayan iş yaşamı, mezuniyet sonrası Ankara’da çeşitli mimarlık ofislerinde ve inşaat firmalarında görev yaparak devam etmiştir. Farklı ortaklık deneyimleri sonrası 2009 yılından bu yana çalışmalarını kurucusu olduğu SGB Mimarlık Yapı Üretim Danışmanlık Ltd. Şti. bünyesinde devam ettirmektedir.

Yapının bir ürün olarak elde ediliş süreçlerini irdeleyen çalışmalarda bulunmuş, yapı üretiminin her aşamasında “mimarlık” adına çeşitli ulusal-uluslararası söyleşi-panel ve seminerlere katılmıştır. Mimari ve iç mimari tasarımların birbirini besleyen/ayrılmaz bütünlüğü anlayışı temelinde tasarlamış olduğu yapıların pek çoğunda iç mimari tasarım çalışmalarını da birlikte gerçekleştirmiştir.

İngiltere’de düzenlenen “International Property Awards” (IPA) 2015-2016 yarışmasında “Highly Commended” (Büyük Övgüyü Hak Eden Projeler) ödülünü almıştır. Uluslararası yarışma ortamında kazanılan ödül sonrası IPA jüri üyeliğine davet edilmiştir.

Profesyonel kariyerinin yanı sıra yurt içi ve yurt dışı çeşitli üniversitelerde “stüdyo kritiği” olarak da görev yapmaktadır. 2019-2021 Dönemi yönetim kurulu üyeliğine seçildiği Türk Serbest Mimarlar Derneği yanı sıra; TMMOB Mimarlar Odası Ankara şubesi, GGYD (Genç Girişim Yönetişim Derneği), ODTÜ Mezunlar Derneği, TMMOB Mimarlar Odası Yapı Mesleki Bilimsel Çalışma Kurulu üyesidir.

Ev’in Balkon Hali

Murat Şahin

Murat Şahin 1981 yılında Keşan’da doğdu. Orta öğrenimine Akşehir Selçuklu Lisesi’nde başladı, Aydın’da Kuyucak Lisesi’nde tamamladı. Mimarlık eğitimine 1999 yılında Yıldız Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Mimarlık Bölümü’nde başladı. Yüksek lisans eğitimini yine aynı üniversitenin mimari tasarım ve kuramları bölümünde 2010 yılında tamamladı. 2015 yılına kadar Proje Limited, EAA, Kreatif Mimarlık, CeSa Mimarlar bünyesinde mimarlık yaşantısına devam etti. Mimarlık yaşantısı boyunca birçok yarışmaya katılmış ve ödüller kazanmıştır. Mimarlık fakültelerinde proje yürütücülüğü ve proje jüriliği görevleri üstlenmiş, atölye yürütücülüğü yapmıştır. 2015 yılında Cengiz Gültek ile kurduğu PDG (Project Design Group) bünyesinde çalışmalarına devam etmektedir.

Pitter Patter

Alexis Şanal

Alexis Şanal Los Angeles’ta büyümüştür. Lisans derecesini 1995 yılında SCI-Arc’tan, yüksek lisans derecesini 2002 yılında Şehir Planlama alanında MIT’den almıştır. SANALarc’ın İstanbul merkezli sivil ve sivil mimari, araştırma ve şehir tasarımına odaklanan bilgi merkezli stüdyosunun kurucu ortağıdır. Tutkusu, anlamlı deneyimler yaratmak için çağdaş kentsel alanı zamansız fiziksel ve doğal bağlamlarla harmanlayan kültürel ve inşa edilmiş ortamları keşfetmektir.

Yansımalar

Seçil Şavklı İgot

Dokuz Eylül Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Mimarlık Bölümü’nden mezun oldu. 2002’de Dokuz Eylül Üniversitesi Bina Bilgisi Anabilim Dalı Yüksek Lisans Programı’nı tamamladı. Akademik çalışması olan yüksek lisans tezini “Turizm Yapıları ve Turizm Yapılarında Giriş Mekânları” konusunda yazdı. Mimari ve iç mimari tasarım, proje, danışmanlık ve uygulama alanlarında hizmet vermekte, ortağı olduğu EKE Mimarlık firmasında mesleğini sürdürmektedir.

İz

Emre Şavural

2003 yılında ODTÜ Mimarlık Fakültesi Mimarlık Bölümü’nden mezun oldu.

Ulusal ve uluslararası mimari proje yarışmalarında jüri üyesi ve katılımcı olarak yer aldı. Katıldığı mimari proje yarışmalarda 6 birincilik olmak üzere çeşitli derecelerde ödüller elde etti. 2017 yılında “Turgut Cansever Ödülleri” programında proje Dalında Büyük Ödülün sahibi olmuştur.  XI. ve XVI. Ulusal Mimarlık Ödüllerinde toplam 4 projesi Yapı ve Proje dallarında finalist olarak yer aldı. 

2019 yılında Arkitera Genç Mimar Ödülüne layık görülmüştür. 2003 – 2013 yılları arasında kurucu ortağı olduğu onbir41 deneyiminden sonra mimarlık çalışmalarını firmanın yenilenen ünvanı FREA adı altında Fatih Yavuz ile birlikte Ankara’da sürdürmektedir.

İz

Fatih Yavuz

2003 yılında ODTÜ Mimarlık Fakültesi Mimarlık Bölümü’nden mezun oldu. Ulusal ve uluslararası proje yarışmalarında jüri üyesi ve katılımcı olarak yer aldı. Katıldığı mimari proje yarışmalarda 6 birincilik olmak üzere çeşitli derecelerde ödüller elde etti. 2017 yılında “Turgut Cansever Ödülleri” programında proje Dalında Büyük Ödülün sahibi olmuştur. 

2019 yılında Arkitera Genç Mimar Ödülüne layık görülmüş, aynı yıl European Center ve The Chicago Athenaeum Museum tarafından verilen “Europe 40 under 40” ödülünü kazanmıştır. 2003 – 2013 yılları arasında kurucu ortağı olduğu onbir41 deneyiminden sonra mimarlık çalışmalarını firmanın yenilenen ünvanı FREA adı altında Emre Şavural ile birlikte Ankara’da sürdürmektedir.

Doğa, Mavi ve Yeşil Bir Aşktır

Burcu Şenparlak

İstanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi’nde lisans ve yüksek lisans eğitim alan Burcu Şenparlak, 1996-2005 yılları arasında Doğuş Yapı’da proje ve uygulama departmanında çeşitli görevlerde yer almıştır. 2008 yılında direktör olarak katıldığı SHCM’de 2012’den bu yana Genel Müdür olarak çalışmalarını sürdürmekte, Londra ofisi ile birlikte tüm projelerin yönetimine destek olarak yüksek kaliteli tasarım ve teslim çözümlerinin yerine getirilmesi için müşteri ilişkileri, programlama ve bütçe kontrolüne de liderlik etmektedir.

Mevki

Can Tamirci

2007 yılında ODTÜ Mimarlık Bölümü’nde lisans eğitimini tamamladı. 2010 yılında Bilgi Üniversitesi Mimari Tasarım yüksek lisans programını bitirdi. Eğitimi sırasında Rotterdam, Brüksel ve İstanbul’da düzenlenen akademik sergilerde projelerine yer verildi. Üniversitelerin mimarlık bölümlerinde stüdyo yürütücülüğünün yanında teknik dersler verdi. Çeşitli mimari yarışmalarda ödüller kazandı. 2012 yılında Tamirci Mimarlık şirketini kurdu ve çalışmalarını kendi ofis bünyesinde sürdürmektedir. 

Core

Berna Tanverdi

Berna Tanverdi 1988’de TED Ankara Koleji’nden mezun oldu. 1992 yılında ODTÜ Mimarlık Bölümü’nde, mimarlık eğitimini tamamlayarak, 1995 ‘te, ABD University of Miami’den Yüksek Lisans derecesini aldı; bu süreçte Roma ve Bauhaus-Dessau’da tasarım stüdyolarına katıldı. Türkiye’ye döndükten sonra mimarlık yarışmalarında çeşitli ödüller kazanmış olan Berna Tanverdi’nin, 1998 yılında kurduğu BT Mimarlık, yapıları kent/mimari kabuk/iç mekan bütünlüğü içinde ele alan bir yaklaşım benimsemiştir. Mimarlığın sadece yapı yapmak ile sınırlı kalmayıp, eğitim, kuram, farklı ölçeklerde tasarımlar üretmek gibi mesleği besleyen diğer alanlarında da etkin yer alan Berna Tanverdi, Bilkent Üniversitesi, Mimarlık Bölümü’nde öğretim görevlisi olarak Tasarım Stüdyosu dersleri yürütmektedir.

Yer ile Gök Arasındaki Mesafe

İrem Toner

1992’de İstanbul’da doğdu. 2010 yılında Lycee Francais Pierre Loti lisesinden mezun oldu. Eğitim hayatına Milano’da bulunan Nuova Accademia di Belle Arti’de iç mimarlık bölümünde devam ederek, 2016-2017 seneleri arasında GKV Architects’te staj yaptı. 2019 yılında yüksek lisans eğitimini Elisava Barcelona’da mağaza tasarımı üzerine tamamladı. 2020 yılında katıldığı Toner Mimarlık bünyesinde konsept tasarımı ve iç mimari üzerine çalışmalarına devam ediyor.

Dönüşüm

İpek Toplu Bilgiç

İpek Toplu Bilgiç, TED Ankara Koleji’ndeki eğitiminden sonra, 1990 yılında Bilkent  Üniversitesi, İç Mimari ve Çevre Tasarımı Bölümüne girdi. Bu bölümden 1994 yılında mezun  oldu. 

1994-2000 yılları arasında MİK Mühendislik firmasında iç mimar olarak çalıştı.  2000 yılında kendi şirketi olan ARTI İç Mimari’ yi kurdu.

2002-2004 tarihlerinde İç Mimarlar Odası 16. Dönem yönetim kurulunda görev aldı. 

Halen ARTI İç Mimari çatısı altında ,  ekip arkadaşları ile birlikte ağırlıklı konut ve ofis  projeleri olmak üzere, iç mimari proje ve uygulamaları  gerçekleştirmektedir.

Kendi şirketindeki serbest iç mimarlık çalışmalarının yanı sıra, geçmiş dönemlerde Eskişehir  Anadolu Üniversitesi, Çankaya Üniversitesi ve Bilkent Üniversitesinde İç Mimari Proje dersi  vermiş, 2014 yılından itibaren de Atılım Üniversitesi İç Mimarlık Bölümünde, Yarı  Zamanlı Öğretim Görevlisi olarak, iç mimari proje dersi vermektedir.

Renklerle Sonsuzluğa...

Yelda Tuna

Lise eğitimini İzmir Amerikan Koleji’nde tamamladıktan sonra Dokuz Eylül Üniversitesi Mimarlık Bölümü’nden 1994 yılında mezun olmuştur. Birkaç özel mimarlık ofisinde çalıştıktan sonra, 1998 yılından itibaren kendi kurduğu Tuna Mimarlık Hizmetleri’nde mimarlık kapsamında her türlü mimari, iç mimari, uygulama ve danışmanlık hizmeti vermektedir. Konut ve endüstriyel yapıların ağırlıklı olduğu mimari projelerin yanı sıra, iç mekân tasarımı & projelendirilmesi ve inşaat çalışmalarını ekibi ile beraber sürdürmektedir. Hâlen Yaşar Üniversitesi’nde yarı zamanlı eğitmenlik yapmaktadır. İzmir Mimarlar Odası yönetim kurulu üyesi ve İzmir Serbest Mimarlar Derneği üyesidir.

Değer

Dürrin Ulema

Ulema ve Ulema Mimarlık Dürrin Ulema (Y.Mimar) ve Necdet Ulema (Mimar) tarafından 1996’da İzmir’de kuruldu. Tasarım, bina yapım yönetimi, restorasyon, iç mimarlık, inşaat hizmetleri vermektedir. Villa ve konut yapıları, fabrika, çiftlik, sağlık yapıları, kurumsal firmaların şube yapıları gibi farklı alanlarda uzmanlaşmıştır. Tasarımlarında uygulamaya yönelik, fonksiyonel, yalın ve kullanıcının ihtiyacını ön plana alarak çalışmaktadır. Meslek pratiğinde çoğunlukla tasarımlarının uygulamasını veya şantiye kontrolünü yapmaktadır. Danışmanlık hizmetleri arsa seçiminden nihai kullanıcıya ulaşana kadar devam etmektedir. 

Geçit

Orhan Uludağ

Orta öğrenimini 1982 yılında TED Ankara Koleji’nde tamamladıktan sonra, 1987’de ODTÜ Mimarlık Bölümü’nden lisans, 1990’da ODTÜ Şehir ve Bölge Planlama Bölümü’nden yüksek lisans derecesi ile mezun oldu. 1987 yılında Zeynep Uludağ ile beraber Uludağ Mimarlık bürosunu kurdu. Bu tarihten itibaren mimari tasarım ve uygulama çalışmalarını birlikte yürüttüler. Birçok ulusal ve uluslararası mimari ve kentsel tasarım yarışması ve sergisine katıldı. Çeşitli konferans ve seminerlerde konuşmacı, panelist olarak yer aldı. Değişik mimari programlara ve boyutlara sahip yapıların projelerini yönetti ve sonuçlandırdı. Profesyonel çalışmalarının yanı sıra akademik çalışmaları da oldu. 1993-1995 yılları arasında Bilkent Üniversitesi İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Bölümü’nde, 2014-2017 yılları arasında aynı üniversitenin Mimarlık Bölümü’nde yarı zamanlı öğretim görevlisi olarak dersler verdi.

Varoluş Zemininde Ortak Renk Olabilmek…

Mert Uslu

1984 yılında Sarıkamış’ta doğdu. 2002 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Mimarlık Bölümü’ne giren Mert Uslu; mimarlık eğitimi sürecinde Archiprix 2007 yarışmasında teşvik ödülü, Prosteel 2007 yarışmasında mansiyon ödülü ve Tolga Aksel Bitirme Projesi Yarışması’nda birincilik ödülü aldı.

2010 yılında Mert Uslu Mimarlık’ı kurdu. 2015 yılında ise mimarlık ve şehircilik adına farklı kararlar alabilmek ve mesleki pratik konusunda gelişmek ve geliştirmek adına Mert Uslu Mimarlık İnşaat Ticaret Limited Şirketi’ni kurdu. Profesyonel meslek kariyerinde 30’un üstünde tasarımı inşa edilmiş olup bununla birlikte çeşitli ödülleri ve yayınları bulunmaktadır. 44. Dönem Mimarlar Odası İzmir Şubesi Yönetim Kurulu Üyeliği görevini yürütmüş olup hâlen İzmir Serbest Mimarlar Derneği aktif üyesidir.

Öteki

Serdar Uslubaş

1982 Karabük doğumlu Serdar Uslubaş, lise öğrenimini Karabük Demir Çelik Lisesi’nde, üniversite eğitimini Dokuz Eylül Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Mimarlık Bölümü’nde tamamladı. Öğrenciliği sırasında Ayyapı’nın İzmir Mimarlık Ofisi’nde yarı zamanlı çalıştı; mezuniyetinin ardından İzmir Ulaş Harita Planlama Ofisi kurucu ortağı olarak 2 yıl farklı büyüklük ve programlardaki projelerde çalışma imkânı buldu. 2008 yılında İzmir Not Mimarlık Bürosu’nun kurucu ortağı oldu. Ulusal ve uluslararası ödülleri var.

Kosmos

Semra Uygur

1956 yılında Erzincan’da doğdu. 1974’de İstanbul Üsküdar Kız Lisesi’nden mezun oldu. ODTÜ Mimarlık Fakültesi’nden 1980 yılında lisans, 1984 yılında lisansüstü diplomalarını aldı. 1983 yılından beri mimari tasarım ve proje çalışmalarını yürütüyor. 1986 yılında Özcan Uygur ile birlikte Uygur Mimarlık’ın kurucu ortağı oldu. 1996-1997 eğitim öğretim dönemince Eskişehir Osmangazi Üniversitesi’nde, 2001-2002 ve 2005-2006 eğitim öğretim döneminde de ODTÜ’de yarı zamanlı öğretim görevlisi olarak tasarım stüdyolarına katıldı. 1996-1998 senelerinde Türk Serbest Mimarlar Derneği’nde genel sekreter ve 2004-2005 senelerinde TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şubesi ikinci başkanı olarak görev yaptı. Katıldığı 80’e varan mimari proje yarışmasında 8’i birincilik olmak üzere 38 ödül ve mansiyon kazandı. Ulusal mimari proje yarışmalarında çok defa asli jüri üyesi olarak bulundu.

Kosmos

Deniz Uygur

1990 yılında Ankara’da doğdu. 2013 yılında Hollanda TU Delft’te lisansını, 2016 yılında da aynı üniversitede lisansüstü programını tamamladı. Tez çalışmasında “modern kent dokusundaki tinsel mekânlar ve mekânsal duyumsamalar” üzerine araştırma yaptı. 2016 senesinde Hollanda’da Jo Coenen Mimarlık ofisinde çalıştı. 2017 senesinden beri yardımcı ortağı olduğu Uygur Mimarlık bünyesinde çalışıyor ve mimari proje yarışmalarına girerek mesleki çalışmalarına devam ediyor. Aynı zamanda 2018 senesinde yarı zamanlı öğretim görevliliği yapmaya başladığı Gazi Üniversitesi Mimarlık Bölümü’nde stüdyo derslerine giriyor. Mimarlar Derneği 1927’de yönetim kurulu yedek üyesi.

Venedik’te Günbatımı

Görkem Volkan

Mimarlık eğitimine sırasıyla YTÜ Restorasyon Bölümü, New York Pratt Institute ve Yeditepe Üniversitesi’nde devam eden Görkem Volkan, 2004 yılında Yeditepe Üniversitesi Mimarlık Bölümü’nden mezun oldu.

2006 yılında GVDS’yi kuran Görkem Volkan, çeşitli ölçeklerde mimari konsept ve uygulama projesi üretmenin yanı sıra büyük ölçekli ticari ve konut alanlarının iç mimari tasarım ve uygulama projelerini üstlenmektedir.

Deep of the Colors

Noyan Umur Vural

İzmir’de doğdu. Doğu Akdeniz Üniversitesi Mimarlık Fakültesi’nden 2003 yılında mezun oldu. Mezuniyeti sonrasında, 2 yıl Yalçın Kezer (Modulart) sonrasında Adnan Turan (META Design) yanında çeşitli tasarım ve uygulama projelerinde aktif olarak rol aldı. Mesleki açıdan yeterli deneyimi kazandıktan sonra, mimari tasarım ve uygulama hizmetlerinin yanında, iç mimari cephe iyileştirme ve kentsel tasarım çalışmalarını bir isim altında toplamaya karar vererek 2008’te Noyan Vural Mimarlık’ı kurdu. Noyan Umur Vural, 2015-2016 periyodunda İtalya, Como şehrine davet edilerek “A Design Award: Architecture, Building and Structure Design Category” ödülüne layık görüldü. 2012 yılında başlayarak 2 yıl süresince İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü Mimarlık Fakültesi’nin tasarım stüdyo derslerinde mesleki deneyimlerini ve kazançlarını öğretmek ve birikimlerini paylaşmak adına öğretim görevlisi olarak yer aldı.

Flaneur

Oğuz Yalım

1993 yılında Bilkent Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Bölümü’nden mezun oldu. 1996 yılından beri eşi ve ortağı Ece Yalım ile birlikte kurdukları Artful İç Mimarlık ve Tasarım adlı firma bünyesinde mesleki hayatına devam etmektedir. 2017 yılından itibaren Başkent Üniversitesi İç Mimarlık Bölümü’nde stüdyo dersinde yarı zamanlı eğitmenlik yapmaktadır. Yine 2017 yılının başından itibaren, mesleki hayatı paralelinde sürdürdüğü resim çalışmalarına yoğunlaşmıştır. Yaklaşık 25 yılda biriktirdiği tüm tecrübe ve gözlemleri doğrultusunda farklı bazı tema başlıkları üzerine çalışmalarına devam etmektedir.

Desert Rose

Begüm Yazgan

1995 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık Bölümü’nden lisans derecesini aldı.

1995 yılından 1998 yılına kadar çeşitli mimarlık ofislerinde görev aldı. 1998 yılında Orta Doğu Teknik Üniversitesi Mimarlık Bölümü’nde yüksek lisans yaptı. 1998 yılından 2003 yılına kadar ODTÜ Mimarlık Bölümü’nde araştırma görevlisi olarak çalıştı. 2001 yılında Japonya’da Tokyo Teknoloji Enstitüsü’nde burslu olarak doktora araştırması yaptı ve ders verdi.

2006 yılında Orta Doğu Teknik Üniversitesi Mimarlık Bölümü’nden doktora derecesini aldı. Üniversitede tamamladığı “Savaş Sonrası Sistemci Ekoloji ve 1960’lardan itibaren Mimarlıkta Çevre Bilinçli yaklaşımlar” başlıklı doktora tezi, 2007 yılında ODTÜ çapında “Yılın En İyi Tezi” seçildi. Halen eşi Dr. Mimar Kerem Yazgan ile birlikte 2003 yılında kurduğu Yazgan Tasarım Mimarlık ofisinde mimarlık hayatını sürdürmektedir.

Desert Rose

Kerem Yazgan

Orta Doğu Teknik Üniversitesi Mimarlık Bölümü’nden 1993 yılında lisans derecesini aldı. 

1996 yılına kadar Ankara’daki çeşitli mimarlık ofislerinde çalıştı ve mimari proje yarışmalarına katıldı. 1996’da bir ulusal mimari proje yarışmasında kazanılan birincilik derecesi ile ilk ofisini kurdu. 1997 yılında ODTÜ Mimarlık Bölümü’nden yüksek lisans derecesini aldı. Yüksek lisans tezi ile “ODTÜ Parlar Vakfı En İyi Tez Ödülü”nü kazandı.

ODTÜ Mimarlık Bölümü’nden doktora derecesini aldığı 2003 yılında, eşi Dr. Mimar Begüm Yazgan ile “Yazgan Tasarım Mimarlık” adında ikinci ofisini kurdu. “Mimarlıkta Dizaynografi” isimli doktora tezi, mimari tasarım süreçlerindeki esnek sistemler ve eylemler üzerine araştırmalarını kapsamaktadır. Tasarım yaklaşımı, teorik çalışmalar ve pratikteki uygulamaları birleştirmek ile proje sürecini esnek sistemler aracılığıyla kurgulamak üzerine kuruludur.

İç İçe Hayatlar

Heval Zeliha Yüksel

Yıldız Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi’nden mezun olduktan sonra, 9 yılı yöneticilik olmak üzere 18 yıl uluslararası taahhüt sektöründe tam zamanlı çalıştı. İnşaat Yönetimi ve Hukuku alanında yüksek lisans yaptı. Profesyonel iş hayatı devam ederken; hobi olarak başladığı mimari yayın işi, ikinci işe dönüştü ve bazı sektörel mimarlık dergilerinin genel yayın yönetmenliğini 10 yıl boyunca üstlendi. 2009 yılından beri mimarlık konusunda kültür üretimine katkıda bulunma gayesiyle başlıca sanat gazetelerinde ve mimari platformlarda yazıları, söyleşileri yayınlandı. Halen aktif olarak mimari meslek pratiğini sürdürürken, özel üniversitelerde yarı zamanlı ders vermekte, misafir jüri üyeliği yapmaktadır. Evli ve bir çocuk annesidir.